Ako postaviť sopúch z izolačných dosiek?
13.03.2018
Povedzme si najprv, čo to ten sopúch je. Sopúch je zásobník tepla nad krbovou vložkou, ktorý môže byť skonštruovaný z izolačných alebo akumulačných materiálov. V tomto článku Vám chcem priblížiť stavbu sopúcha z izolačných dosiek Skamotec 225. Kalcium-silikátové izolačné dosky sú dostatočne pevné na to, aby tvorili samonosnú konštrukciu bez potreby ďalšieho spevnenia. Pri stavbe sopúcha nepoužívame žiadnu pomocnú konštrukciu (napr. konštrukciu na sadrokartón), ani iný typ muriva (napr. pórobetónové tvárnice YTONG, PORFIX a podobne).
Čo budeme potrebovať?
K stavbe sopúcha z izolačných dosiek budeme potrebovať bežné náradie na drevo alebo sadrokartón. Izolačné dosky sa dajú pomocou tohto náradia veľmi jednoducho opracovávať a práca s nimi je tak ľahká a rýchla. Na pílenie odporúčame použiť ručnú pílu na drevo s jemnými zúbkami. Do dosiek sa dajú vyrezať otvory určené napríklad pre hadice na teplovzdušné rozvody alebo otvory pre krbové mriežky. Pred rezaním si izolačné dosky v mieste rezu navlhčite vodou, čím sa zníži prašnosť a dosiahnete kvalitnejší rez.
Pri montáži izolačných dosiek používajte iba originálne materiály - lepidlá, penetrácie, omietky a malty!
Aké lepidlo?
Na lepenie izolačných dosiek Skamotec je určené lepidlo Silaterm.. V ponuke máme 6 kg balenie, ktoré postačuje na zlepenie približne 10 ks izolačných dosiek.
Stavba
Stavba sopúcha začína od drevenej rímsy nahor. Treba však pripomenúť, že dôkladne zaizolovaná by mala byť aj spodná časť okolo krbovej vložky, vrátane drevenej rímsy. Vytvorenie zásobníka tepla nad krbovou vložkou spočíva v odizolovaní krbovej vložky, ako aj priestoru nad ňou, od okolia. Nesmieme zabudnúť na izoláciu zadnej steny (murovanej priečky za krbom).
Pokiaľ nemá krbová vložka od výroby zabudovanú komínovú klapku, je potrebné umiestniť na hrdlo vložky externú komínovú klapku. Po obstavaní krbu to už nebude možné.
Pred samotným lepením dosiek sa na ne nanášajú penetračné nátery, ktoré znižujú ich nasiakavosť a prašnosť. Z vonkajšej strany sa používa penetrácia Silcacon. Jej použitie je dôležité najmä kvôli tomu, aby znížila nasiakavosť dosiek a zamedzila rýchlemu odpareniu vody z kachliarskych omietok. Nanáša sa maliarskym valčekom alebo štetcom. Pre bežný krb postačuje 1 liter základného penetračného náteru Silcacon, ktorý riedime s vodou v pomere 1:3. Keďže ide o vonkajší náter izolačných dosiek, je možné ho realizovať aj po dokončení stavby sopúcha, ešte pred nanášaním základovej omietky a sieťky.
Z vnútornej strany sa nanáša impregnát Silcadur HTI. Jeho úlohou je spevniť povrch a zabrániť prašnosti izolačných dosiek. Je to veľmi dôležité obzvlášť vtedy, pokiaľ plánujeme montáž teplovzdušných rozvodov z krbu. Použitím impregnátu Silcadur HTI znižujeme prašnosť na minimum. Pre bežný krb postačuje 5 litrové balenie - impregnát Silcadur HTI 5 l, ktorý sa neriedi s vodou. Keďže je to vnútorný náter izolačných dosiek, vyžaduje sa jeho aplikácia pred začatím stavby sopúcha.
Pred stavbou sopúcha si vopred pripravte aj izolačné dosky určené na bočné steny. Stavba začína vždy bočnými stenami a až následne sa lepí predná stena. Rozmerovo upravené dosky si môžete rozložiť na podlahu a skontrolovať tak správnosť rozmerov.
Pripravené izolačné dosky môžete inštalovať na požadované miesto s použitím vodováhy. Izolačné dosky sa lepia lepidlom Silaterm. Na dosku mierne zatlačte, aby sa lepidlo dostalo na celú lepenú plochu.
Jednotlivé dosky sa medzi sebou prichytávajú okrem lepidla aj kovovými samoreznými skrutkami. Pre dosky s hrúbkou 30 mm použite skrutky Koelner s dĺžkou 55 mm, pre dosky s hrúbkou 50 mm budú vhodné skrutky Koelner dlhé 90 mm. Použitie skrutiek spevní celú stavbu a súčasne ju aj výrazne urýchli a vy tak nemusíte čakať na vytvrdnutie lepidla.
Pre začistenie spojov používajte navlhčenú hubku. Prebytok lepidla rozotrite po danom spoji, čím sa spoj povrchovo vyrovná. Následne montujeme čelnú stenu sopúcha krbu. Dosku si opäť odmerajte, navlhčite, odrežte na požadovaný rozmer a s použitím vodováhy prilepte.
Čelnú stenu opäť priskrutkujeme. Pri správnej montáži lepidlo vyteká zo špáry. Pokiaľ je dĺžka izolačnej dosky nedostatočná, bude treba doložiť ďalšiu dosku. Ďalšia doska sa prilepí a spoj sa z vnútornej strany preplátuje. Odporúčame použitie takýchto plátov na všetky spoje. Pláty získame z odrezaných, nevyužitých častí izolačných dosiek. Pláty sa z vnútornej strany sopúcha prilepia na obidve spájané dosky a na prichytenie použijeme aj skrutky.
Na ďalších obrázkoch vidíme montáž dekompresnej komory. Jej účelom je zamedzenie nadmerného zohrievania stropu. Do bočných stien dekompresnej komory sa montujú odvetrávacie mriežky. Nedávajú sa symetricky oproti sebe ale jedna by mala byť vyššie a druhá nižšie. Vhodný rozmer pre tieto krbové mriežky je 10 x 20 cm. Výška dekompresnej komory (vzdialenosť prepážky od stropu) by mala byť okolo 45 - 50 cm. Doska sa montuje rovnako ako ostatné časti sopúcha: opäť si odmerajte požadovaný rozmer a dosku štandardným spôsobom prilepte. Pokiaľ by niekde v spoji vzniklo miesto bez lepidla, dodatočne ho naneste špachtľou.
Odmerajte si požadovaný otvor na krbovú mriežku a vyrežte ho. Pokiaľ potrebujete mať otvor v strede izolačnej dosky, rohy otvoru si vyvŕtajte a potom otvor vyrežte pomocou pílky. Dôležitá je tiež veľkosť vrchnej mriežky. Výrobca krbovej vložky obvykle udáva požadovaný rozmer tejto mriežky. Pokiaľ tento údaj nemôžete nájsť, riaďte sa prepočtom 1 kW x 58 cm2. Pokiaľ má napríklad krbová vložka výkon 12 kW, vrchná mriežka by mala mať otvor približne 696 cm2.
Z praktických dôvodov je dobre, keď je krbová mriežka umiestnená oproti dymovodu s čistiacim otvorom. V budúcnosti to oceníte, najmä keď budete chcieť vyčistiť dymovod. Bude to možné po jednoduchom vytiahnutí krbovej mriežky.
A čo po stavbe?
Po ukončení stavby sopúcha nasleduje nanášanie základovej omietky Silaterm WHITE 600, do ktorej sa pomocou murárskeho hladidla priloží kachliarska sieťka Silcatex SE. Na rohy sa môžu umiestniť hliníkové rohovníky. Aj v tejto fáze stavby krbu je veľmi dôležité použitie originálnych kachliarskych materiálov. Iba tak je možné zaručiť, že nám krb vydrží dlhé roky používania.
Kachliarske materiály majú tú výhodu, že dokážu pomerne rýchlo zatvrdnúť a staviteľ tak nemusí čakať dlhé hodiny na ďalší krok stavby. Poslednou fázou je nanášanie povrchovej omietky Silaterm MODEL. Povrchová omietka sa nepoužíva, pokiaľ bude na krb nalepený obklad. Aj pokiaľ použijeme rôzny dekoratívny obklad, použitie základovej omietky a kachliarskej sieťky sa vyžaduje.
Po nanesení povrchovej omietky a jej úprave filcom je stavba sopúcha ukončená a pripravená na maľovanie. Tu sa už môže použiť prakticky akýkoľvek náter dostupný na trhu.